Fresnel spotlight, dim to warm, 170 W warm white/amber LED, CRI >90, quiet, DMX
- New LED technology that simulates the color temperature curve of a halogen lamp when dimming
- Rugged metal housing
- 1 powerful LED 170 W COB (chip-on-board) Dim to warm (homogenous color mix)
- Exact 16 bit resolution at Dimmer
- Zoom motor driven
- Color blend stepless; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable; dimmer curves adjustable
- Strobe effect
- The device is cooled by temperature-controlled fan
- Control via RDM; DMX
- Preprogrammed in Light´J; Light Captain
- Flicker-free
- With a beam angle of 8° - 55°
- Very high color rendering index (CRI)
- With mounting bracket
- LCD display
- Rubber feet
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; theater; rental; video and photography
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x barndoor
- 1 x filter frame
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 150 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug included |
| Power output: | P-Con (gray), mounting version |
| LED type: | 1 x 170 W COB (chip-on-board) Dim to warm (homogenous color mix) |
| Equipment: | Zoom motor driven |
| DMX channels: | 2; 6; 7 |
| DMX input: | 1 x 3-pin XLR (M) mounting version 1 x 5-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 1 x 3-pin XLR (F) mounting version 1 x 5-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Temperature-controlled fan |
| Control: | RDM; DMX |
| Preprogrammed in: | Light´J; Light Captain |
| Projection: | Flicker-free |
| Beam angle: | 8° - 55° |
| Beam angle (1/2 peak): | 8 - 39° |
| Beam angle (1/10 peak): | 12 - 55° |
| Color rendering index (CRI): | 96 Ra |
| Luminous flux: | 5093 lm |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | LCD display |
| Transport aid: | Rubber feet |
| Material: | Aluminum casting; metal |
| Slot for spot length: | 20 cm x 20 cm |
| Dimensions: | Length: 45.7 cm Width: 33.6 cm Height: 39.8 cm |
| Weight: | 9.40 kg |
| Noise classification: | Class 2 (slight noise) |
| Energy efficiency class (A - G): | G |
| EPREL-Nr: | 1243870 |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 5 x Ø10mm |
| Material: | Aluminum casting, 6.5 mm |
| Power cord |
| Cable construction: | 3 x 1.5 mm² H05VV-F |
| Cable length: | Approx. 1.3 m |
| Barndoor |
| Material: | Aluminum, 1.5 mm; metal, 1 mm |
| Ring diameter: | Outside: 198 mm Inside: 220 mm |
| Dimensions: | Width: 50.5 cm Depth: 4.2 cm Height: 50.5 cm |
| Filter frame |
| Material: | Aluminum, 1 mm |
| Dimensions: | Width: 22.5 cm Height: 22.5 cm Diameter: Ø 18 cm |