Set with 2 stands for speakers and light effects, height 100-175 cm
- Translucent stretch fabric - can be backlit with any lighting effect
- Pin (Ø 35 mm) for mounting speakers
- Fast assembly without any tools
- Stand weight 12.9 kg each
- Washable (needs to be treated with flame retardant spray afterwards)
- Adjustable height
- Available in various colors
- For application areas such as: Trade fair and shop fitting; wedding/gala/events
EUROLITE Part 2 Stage Stand variabel (Tasche, Truss & Cover)
EUROLITE Spare Cover for Stage Stand Set (variable) black
Textile cover
Scope of delivery
1 x EUROLITE Stage Stand variable black plates + bag bl
1 x EUROLITE Part 2 Stage Stand variabel (Tasche, Truss & Cover)
- 1 x bag
- 2 x textile cover
- 4 x frame
- 1 x mounting material
- 1 x user manual
2 x EUROLITE Spare Cover for Stage Stand Set (variable) black
| Maximum load: | 20 kg |
| Height: | Maximum: 175 cm Minimum: 100 cm Adjustable in 4 steps |
| Dimensions: | Width: 50 cm Depth: 50 cm |
| Weight: | 26.04 kg |
| EUROLITE Stage Stand variable black plates + bag bl |
| Material: | Steel (powder-coated), 3 mm |
| Color: | Black, matte, painted |
| Weight: | 14.40 kg |
| EUROLITE Part 2 Stage Stand variabel (Tasche, Truss & Cover) |
| Material: | Steel (powder-coated) |
| Color: | White, painted |
| Weight: | 11.05 kg |
| EUROLITE Spare Cover for Stage Stand Set (variable) black |
| Material: | Textile |
| Color: | Black |
| Dimensions: | Length: 175 cm Width: 25 cm Depth: 25 cm |
| Weight: | 0.29 kg |