Set with 2 stands for speakers and light effects, height 100-175 cm
- Translucent stretch fabric - can be backlit with any lighting effect
- Pin (Ø 35 mm) for mounting speakers
- Fast assembly without any tools
- Stand weight 12.9 kg each
- Washable (needs to be treated with flame retardant spray afterwards)
- Adjustable height
- Available in various colors
- For application areas such as: Trade fair and shop fitting; wedding/gala/events
EUROLITE Part 1 Stage Stand variable (plates + bag)
- Available in various colors
EUROLITE Part 2 Stage Stand variabel (Tasche, Truss & Cover)
Scope of delivery
- 2 x bag
- 1 x stand
- 2 x plate
1 x EUROLITE Part 1 Stage Stand variable (plates + bag)
1 x EUROLITE Part 2 Stage Stand variabel (Tasche, Truss & Cover)
- 1 x bag
- 2 x textile cover
- 4 x frame
- 1 x mounting material
- 1 x user manual
| Maximum load: | 20 kg |
| Height: | Maximum: 175 cm Minimum: 100 cm Adjustable in 4 steps |
| Dimensions: | Width: 50 cm Depth: 50 cm |
| Weight: | 28.00 kg |
| EUROLITE Part 1 Stage Stand variable (plates + bag) |
| Material: | Steel (powder-coated) |
| Color: | White, painted |
| Weight: | 15.36 kg |
| EUROLITE Part 2 Stage Stand variabel (Tasche, Truss & Cover) |
| Material: | Steel (powder-coated) |
| Color: | White, painted |
| Weight: | 11.05 kg |