Weather-proof LED spotlight (IP65) with 18 W LED, incl. IR remote control, frost filter & ground stake
- Additional frost filter provides a wide, soft and homogeneous light
- 1 powerful LED 18 W SMD 5050 warm white (WW)
- CREE LED installed
- Dimmer electronic
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via IR remote control
- Flicker-free
- Easy installation
- With a beam angle of 8°
- Good color rendering index (CRI)
- With mounting bracket
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Architecture; clubs/dancing school; decoration; restaurants, bars and hotels; mobile djs / entertainer
- Silent operation
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x user manual
- 1 x stake
- 1 x remote control
- 1 x screw
- 2 x washer
- 1 x frost filter
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 18 W |
| IP classification: | IP65 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable length: | Approx. 1 m |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 1 x 18 W SMD 5050 warm white (WW) |
| LED manufacturer: | CREE |
| Cooling: | Passive convection cooling |
| Control: | IR remote control |
| Projection: | Flicker-free |
| Setup: | Easy installation |
| Beam angle: | 8° |
| Beam angle (1/2 peak): | 8° |
| Beam angle (1/10 peak): | 19° |
| Color rendering index (CRI): | 82 Ra |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Dimensions: | Length: 14.3 cm Width: 11.0 cm Depth: 18.4 cm |
| Weight: | 1.52 kg |
| Noise classification: | Class 0 (no noise at all) |
| Remote control |
| Battery: | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications |
| Special product: | Not designed for household room illumination |
| Intended use: | Show effect lighting |