PRO profile spotlight, 100 W 4in1 LED (RGBW), zoom, shutter blades
- 1 powerful LED 100 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW
- Focus manual
- Dimmer electronic; color blend stepless; color change adjustable; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- The device is cooled by cooling fan
- Control via stand-alone; DMX; master/slave function
- Preprogrammed in LED PC-Control 512; Light Captain
- With a beam angle of 14° - 41°
- With mounting bracket
- OLED display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; video and photography; theater; rental
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x filter frame
- 1 x plug (male)
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output: | 1 x P-Con (gray), mounting version |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 1 x 100 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW |
| Flash rate: | 0.5 - 10 Hz |
| Equipment: | Focus manual |
| DMX channels: | 9 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Cooling fan |
| Control: | Stand-alone; DMX; master/slave function |
| Preprogrammed in: | LED PC-Control 512; Light Captain |
| PWM frequency: | 2300 Hz |
| Beam angle: | 14° - 41° |
| Beam angle (1/2 peak): | 14 - 41° |
| Beam angle (1/10 peak): | 14 - 41° |
| Lamp life: | 50000 h |
| Luminous flux: | 11500 lm |
| Housing color: | Black matte |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | OLED display |
| Diameter mounting holes: | 2 x Ø13mm |
| Material: | Aluminum casting; metal |
| Dimensions: | Length: 61.5 cm Width: 28 cm Height: 42 cm |
| Weight: | 11.10 kg |
| Noise classification: | Class 2 (slight noise) |
| Energy efficiency class (A - G): | F |
| EPREL-Nr: | 1243754 |
| Power cord |
| Cable construction: | 3 x 1.5 mm² H05VV-F |
| Cable length: | Approx. 1.2 m |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 1 x Ø12mm |
| Material: | Aluminum casting, 7 mm |
| Filter frame |
| Diameter mounting holes: | 4 x Ø18mm |
| Material: | Aluminum, 1 mm |
| Color: | Black, matte |
| Dimensions: | Width: 19.5 cm Height: 20.5 cm Diameter: Ø 15.8 cm |
| Plug (male) |
| Color: | White; blue |