Profile spotlight, 80 W 4in1 LED (RGBW), manual Zoom, shutter blades
- 1 powerful LED 80 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Zoom manual; focus manual
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; pulse-width modulation variable
- Strobe effect
- The device is cooled by temperature-controlled fan
- Control via stand-alone; DMX; RDM; master/slave function
- Preprogrammed in Light Captain
- Flicker-free
- With a beam angle of 20° - 50°
- Variable color temperature 1800 K - 10000 K
- Good color rendering index (CRI)
- With mounting bracket
- Multicolor OLED display
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; restaurants, bars and hotels; theater; rental
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x gobo holder
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 60 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Fixed power supply cord with safety plug |
| Cable length: | Approx. 1 m |
| Fuse: | 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 1 x 80 W COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Flash rate: | 1 - 19 Hz |
| Equipment: | Zoom manual; focus manual |
| DMX channels: | 5; 6; 9 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Temperature-controlled fan |
| Control: | Stand-alone; DMX; RDM; master/slave function |
| Preprogrammed in: | Light Captain |
| Projection: | Flicker-free |
| Beam angle: | 20° - 50° |
| Beam angle (1/2 peak): | 20 - 50° |
| Beam angle (1/10 peak): | 20 - 50° |
| Color temperature: | 1800K - 10000K adjustable |
| Color rendering index (CRI): | 82 Ra |
| Lamp life: | 50000 h |
| Luminous flux: | 5000 lm |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | Multicolor OLED display |
| Dimensions: | Length: 35.0 cm Width: 16.0 cm Height: 25.5 cm |
| Weight: | 3.21 kg |
| Noise classification: | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Energy efficiency class (A - G): | F |
| EPREL-Nr: | 1597530 |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 1 x Ø12mm |
| Material: | Metal, 3 mm |
| Gobo holder |
| Gobos: | Outside diameter 37mm Image diameter 25mm |
| Material: | Aluminum, 0.5 mm; plastic |
| Dimensions: | Diameter: Ø 3 cm |