An iconic classic with modern LED technologyWith its 92 LEDs (74x red, 18x blue), the LED sign OPEN classic welcomes your customers with brilliant light. For a more dynamic look, the blue LEDs can be animated using the Run/Static function switch.Thanks to the integrated power cord and mounting chain, the device is extremely easy to handle and versatile in use; it can be mounted or hung from the ceiling. Modern LED technology makes the sign particularly powerful, energy-efficient and durable.
LED sign OPEN
- Extremely bright advertizing board
- Low power consumption
- 74 powerful LEDs 3 mm red (R)
- 36 powerful LEDs 3 mm blue (B)
- Control via on/off switch at cable; stand-alone
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x chain
- 2 x fixation clip
- 1 x user manual
| Power supply: | 230 V AC, 50 Hz |
| Power consumption: | 3 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class II |
| Power connection: | Fixed power supply cord with Euro plug |
| Cable construction: | 2 x 0.75 mm² H03VVH2-F |
| Cable length: | Approx. 1.4 m |
| LED type: | 74 x 3 mm red (R) 36 x 3 mm blue (B) |
| Control: | On/off switch at cable; stand-alone |
| Housing color: | Black |
| Material: | Plastic |
| Dimensions: | Width: 48 cm Depth: 2.5 cm Height: 25 cm |
| Weight: | 0.69 kg |
| Chain |
| Material: | Metal |
| Color: | Black |
| Dimensions: | Length: 50 cm Diameter: Ø 0.3 cm |