Controller with wireless remote control for LED stripsUse the EUROLITE LED Strip RGB RF Controller to control your RGB LED strips for 12 to 24 volts. The supplied ergonomic, user-friendly remote control with touch-sensitive color wheel is well designed so that you can select the color conveniently.The controller offers you ten integrated programs - you can also adjust the speed and brightness.If the remote control is not used for a longer period of time, it automatically switches to standby mode. A simple movement or slight shaking turns the remote on again. This function increases the life of the three micro-batteries included in the package.The range is up to 20 meters.
3-channel LED controller with wireless remote control for RGB LED strips 12-24V
- For controlling RGB LED strips 12-24 V
- Color selection via touch-sensitive color wheel
- RJ45 jacks for serial connection
- Dimmer electronic; program speed adjustable
- 10 integrated show programs
- Control via wireless remote control
- Operating range up to 20m
Scope of delivery
- 1 x controller
- 1 x transmitter
- 1 x user manual
- 1 x declaration of conformity
| Power supply: | 12/24V DC |
| Power consumption: | Max. 360 W 12 V DC Max. 720 W 24 V DC 120 W 12 V DC per channal 240 W 24 V DC per channal |
| Output current: | Max. 3 x 10 A per channal |
| Power connection: | Mains input via screw terminal |
| Power output: | 4 x screw terminal |
| Battery: | Micro (AAA) (not included) |
| Control: | Wireless remote control |
| Range: | Range up to 20m |
| Carrier frequency: | 433.920 MHz |
| Connections: | Signal via 2 x RJ-45 (F) mounting version Screw terminal |
| Dimensions: | Length: 9 cm Width: 9 cm Height: 2.4 cm |
| Weight: | 0.29 kg |
| Remote control |
| Dimensions: | Height: 2.2 cm |