Fresnel spotlight (fresnel lens), warm white 100 W LED, CRI >90, quiet, DMX
- 1 powerful LED 100 W COB (chip-on-board) warm white (WW)
- Dimmer electronic; dimmer curves with adjustable response; pulse-width modulation variable; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- The device is cooled by low-noise cooling fan
- Control via stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Preprogrammed in Light Captain
- Flicker-free
- With a beam angle of 8° - 55°
- Very high color rendering index (CRI)
- With mounting bracket
- LCD display
- Rubber feet
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; theater; rental; video and photography
- Very quiet working noise
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x barndoor
- 1 x filter frame
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 95 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Mains input via P-Con (blue), mounting version included |
| Power output: | P-Con (gray), mounting version |
| Fuse: | 5 x 20 mm, T 2 A fuse replaceable |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 1 x 100 W COB (chip-on-board) warm white (WW) |
| Flash rate: | 20 Hz |
| DMX channels: | 1; 3 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version 5-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version 5-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Low-noise cooling fan |
| Control: | Stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Preprogrammed in: | Light Captain |
| Projection: | Flicker-free |
| Beam angle: | 8° - 55° |
| Beam angle (1/2 peak): | 8 - 40° |
| Beam angle (1/10 peak): | 16 - 55° |
| Color temperature: | 3000K |
| Color rendering index (CRI): | 96 Ra |
| Luminous flux: | 5384 lm |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | LCD display |
| Transport aid: | Rubber feet |
| Material: | Aluminum casting; metal |
| Dimensions: | Length: 35.0 cm Width: 31.5 cm Height: 39.5 cm |
| Weight: | 7.15 kg |
| Noise classification: | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Energy efficiency class (A - G): | G |
| EPREL-Nr: | 1243837 |
| Power cord |
| Cable construction: | 3 x 1.5 mm² H05VV-F |
| Cable length: | Approx. 1.8 m |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 5 x Ø13mm |
| Material: | Aluminum casting, 6 mm |
| Barndoor |
| Material: | Aluminum, 1 mm |
| Ring diameter: | Outside: 172 mm Inside: 150 mm |
| Dimensions: | Width: 42.2 cm Height: 42.5 cm |
| Filter frame |
| Material: | Aluminum, 1 mm |
| Dimensions: | Width: 18.5 cm Height: 18.5 cm Diameter: Ø 15.2 cm |