Fanless PC spot (DMX), warm white 57 W LED, color rendering index (CRI) >90
- 1 powerful LED 57 W COB (chip-on-board) warm white (WW)
- Dimmer electronic; dimmer curves with adjustable response; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX
- Preprogrammed in LED PC-Control 512; Light´J; Light Captain; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 11° - 48°
- Very high color rendering index (CRI)
- With mounting bracket
- LCD display
- Rubber feet
- For application areas such as: Stage; decoration; wedding/gala/events; Trade fair and shop fitting; restaurants, bars and hotels; video and photography; advertisement/Shop window; theater
- Silent operation
- Application possibility: Suspended; on stand
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x barndoor
- 1 x filter frame
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 40 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Fixed power supply cord with safety plug |
| Fuse: | 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable |
| LED type: | 1 x 57 W COB (chip-on-board) warm white (WW) |
| DMX channels: | 1; 2 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Passive convection cooling |
| Control: | Stand-alone; DMX |
| Preprogrammed in: | LED PC-Control 512; Light´J; Light Captain; Colorchief |
| Projection: | Flicker-free |
| Beam angle: | 11° - 48° |
| Beam angle (1/2 peak): | 11 - 37° |
| Beam angle (1/10 peak): | 17 - 48° |
| Color temperature: | 3100K |
| Color rendering index (CRI): | 91 Ra |
| Illuminance in Lux (lx): | Narrow 3m: 1656 lx, 6m: 424 lx Wide 3m: 348 lx, 6m: 103 lx |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | LCD display |
| Transport aid: | Rubber feet |
| Material: | Aluminum casting |
| Slot for spot length: | 13.1 cm x 13.1 cm |
| Dimensions: | Length: 27.5 cm Width: 20.5 cm Depth: 25 cm |
| Weight: | 3.85 kg |
| Noise classification: | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 1 x Ø10mm; 2 x Ø6mm |
| Material: | Metal, 3 mm |
| Power cord |
| Cable construction: | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length: | Approx. 1 m |
| Barndoor |
| Material: | Aluminum, 1.5 mm; metal |
| Ring diameter: | Outside: 12.9 mm Inside: 10.9 mm |
| Filter frame |
| Diameter mounting holes: | 1 x Ø4mm |
| Shape: | Octagonal |
| Material: | Aluminum, 0.8 mm |
| Dimensions: | Width: 13 cm Height: 13 cm Diameter: Ø 10.5 cm |
| Legal specifications |
| Special product: | Not designed for household room illumination |
| Intended use: | Show effect lighting |