- Rope with thimble and connector
EUROLITE Steel Rope 1000x6mm black with Thimbles
Installation rope, safety bond, safety
- Round strand rope 6 x 19 with fibre core
- With two thimbles
- Suitable for installing and securing loads above persons
- Complies with DIN EN 12385-4:2008-06 and DIN 56927:2009-03
- Rope with thimble
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
EUROLITE Quick Link Type B-200 black
Quick link
- Galvanized
- Complies with DIN 56927:2009-03
Scope of delivery
| Secured weight (BGV C1): | Max. 35 kg |
| Strength classification: | 1770 |
| Temperature range: | -40° C - +100° C |
| Weight: | 0.24 kg |
| Length weigth: | 0.125 kg/m |
| EUROLITE Steel Rope 1000x6mm black with Thimbles |
| Maximum load WLL (5-fold): | 400 kg |
| Design of the core: | 6 x 19 FC |
| Strength classification: | 1960 |
| Standard: | DIN EN 12385-4:2008-06, DIN 56927:2009-03 |
| Nominal tensile strenght of rope: | 1770 N/mm² |
| Wire surface: | Zinc-plated |
| Color: | Black |
| Temperature range: | -40° C - +100° C |
| Dimensions: | Length: 100 cm Diameter: Ø 0.60 cm |
| Weight: | 0.20 kg |
| Length weigth: | 0.0554 kg/m |
| EUROLITE Quick Link Type B-200 black |
| Maximum load WLL (10-fold): | 200 kg |
| Standard: | DIN 56927:2009-03, |
| Shape: | B - big opening |
| Opening: | 0-14.5 mm |
| Dimensions: | Length: 5.80 cm Width: 3 cm Diameter: Ø 0.60 cm |
| Weight: | 0.04 kg |