EUROLITE LED Silent Par 6 QCL floor bk
LED floor spot with RGB/WW color mixing
- 14350 lux at 1 m
- 6 powerful LEDs 8 W 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix)
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable
- Strobe effect
- Direct color selection for 25 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); master/slave function; sound to light via microphone
- Preprogrammed in Light´J; Light Captain; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 16°
- With double bracket; with mounting bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; theater; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
EUROLITE SB-4 Soft Bag L
Black soft bag for up to 4 devices, 320 x 320 x 200 mm
- Practical transport bag offers enough space for several lighting effects and accessories
- With dividers
- With 2 Outside pockets
- With 4 device compartments
- High-quality workmanship with nylon , black, water repellent
- Interior with foam padding
cover with foam padding - 2 carrying straps
Scope of delivery
4 x EUROLITE LED Silent Par 6 QCL floor bk
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x XLR cable
- 1 x user manual
1 x EUROLITE SB-4 Soft Bag L
| Weight: | 9.12 kg |
| EUROLITE LED Silent Par 6 QCL floor bk |
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 45 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug |
| Power output: | P-Con (gray), mounting version |
| LED type: | 6 x 8 W 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix) |
| Flash rate: | 1.5 - 30 Hz |
| DMX channels: | 6; 11 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Passive convection cooling |
| Control: | Stand-alone; DMX; QuickDMX via USB (optional); master/slave function; sound to light via microphone |
| Preprogrammed in: | Light´J; Light Captain; Colorchief |
| Projection: | Flicker-free |
| PWM frequency: | 23500 Hz |
| Beam angle: | 16° |
| Beam angle (1/2 peak): | 16° |
| Beam angle (1/10 peak): | 29° |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Double bracket Mounting bracket |
| Display type: | 4 digit 7-segment LED display |
| Dimensions: | Length: 14.3 cm Width: 17.7 cm Height: 21.1 cm |
| Weight: | 2.15 kg |
| Noise classification: | Class 0 (no noise at all) |
| Power cord |
| Cable construction: | 3 x 1.0 mm² H05VV-F |
| Cable length: | Approx. 1.2 m |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 1 x Ø10mm |
| Material: | Metal, 1.5 mm |
| XLR cable |
| Cable length: | Approx. 2 m |
| Color: | Black |
| Legal specifications |
| Special product: | Not designed for household room illumination |
| Intended use: | Show effect lighting |
| EUROLITE SB-4 Soft Bag L |
| Maximum load: | 25 kg |
| Carrying strap: | 2 pc/pcs |
| Material: | Nylon |
| Color: | Black, water repellent |
| Compartment dimensions: | 15 cm x 15 cm x 20 cm |
| Inside dimensions: | 31 cm x 34 cm x 20 cm |
| Dimensions: | Width: 32 cm Depth: 41 cm Height: 20 cm |
| Weight: | 0.52 kg |