EUROLITE LED Theatre COB 200 RGB+WW
LED theatre spot with 4in1 QCL RGB/WW W COB (chip-on-board) LED
- 1 powerful LED COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix)
- Dimmer electronic
- Strobe effect
- 9 integrated show programs
- Direct color selection for 27 preset colors
- The device is cooled by cooling fan
- Control via stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Preprogrammed in Light´J; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- With a beam angle of 17°
- Variable color temperature 1800 K - 8000 K
- Very high color rendering index (CRI)
- With double bracket
- LCD display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- For application areas such as: Stage; clubs/dancing school; wedding/gala/events; restaurants, bars and hotels; theater; rental; video and photography
- Very quiet working noise
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
ROADINGER Flightcase 4x LED Theatre COB 200 series, with wheels
Trunk case with castors, PRO version
- High-quality workmanship with birch multiplex 6.5 mm,
- Interior with foam padding
- Aluminum profile frames 30mm with rounded edges
- 4 hinged, chromium plated case handles
- 2 chrome tip-over locks
- 2 high-quality butterfly locks
- 4 x castors with 2 locking brakes
- 4 x built-in stacking trays in the cover
- Branded hardware
- Made in Europe
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under "Downloads"
Scope of delivery
4 x EUROLITE LED Theatre COB 200 RGB+WW
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x user manual
1 x ROADINGER Flightcase 4x LED Theatre COB 200 series, with wheels
| Weight: | 36.84 kg |
| EUROLITE LED Theatre COB 200 RGB+WW |
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 140 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Mains input via P-Con (blue), mounting version power supply cord with safety plug (provided) |
| Power output: | P-Con (gray), mounting version |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 1 x COB (chip-on-board) 4in1 QCL RGB/WW (homogenous color mix) |
| Flash rate: | 0.5 - 24 Hz |
| DMX channels: | 3; 4; 5; 6; 10 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Cooling fan |
| Control: | Stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Preprogrammed in: | Light´J; Light Captain; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection: | Flicker-free |
| PWM frequency: | 2900 Hz |
| Beam angle: | 17° |
| Beam angle (1/2 peak): | 17° |
| Beam angle (1/10 peak): | 35° |
| Color temperature: | 1800K - 8000K adjustable |
| Color rendering index (CRI): | 95 Ra |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Double bracket |
| Display type: | LCD display |
| Material: | Aluminum casting; metal |
| Dimensions: | Width: 25.95 cm Depth: 20.00 cm Height: 37.65 cm |
| Weight: | 4.11 kg |
| Noise classification: | Class 1 (very slight noise, suitable for noise-sensitive environments) |
| Photobiological safety: | Risk Group 0 |
| Power cord |
| Cable construction: | 3 x 1.0 mm² H05RN-F |
| Cable length: | Approx. 1.2 m |
| Mounting bracket |
| Diameter mounting holes: | 3 x Ø11mm |
| Material: | Metal, 3 mm |
| Remote control |
| Battery: | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications |
| Special product: | Not designed for household room illumination |
| Intended use: | Show effect lighting |
| ROADINGER Flightcase 4x LED Theatre COB 200 series, with wheels |
| Maximum load: | 100 kg |
| Aluminum profile frames: | 30 mm |
| Case handle: | 4 pc/pcs |
| Stop hinge: | 2 pc/pcs |
| Lock: | Butterfly lock: 2 pc/pcs |
| Transport aid: | 4 x castors with 2 locking brakes 4 x built-in stacking trays in the cover |
| Use of brands: | Branded hardware |
| Material: | Birch multiplex, 6.5 mm |
| Accessory compartment: | 10.5 cm x 47 cm x 35.5 cm |
| Device compartment: | 28 cm x 22 cm x 35.5 cm |
| Inside dimensions: | 66.5 cm x 47 cm x 35.5 cm |
| Dimensions: | Length: 73.5 cm Depth: 51 cm Height: 57 cm |
| Weight: | 20.40 kg |