EUROLITE Steel Rope (SC) 900x4mm black without quick link
Steel rope with loops, grouted without grummet thimbles
- With steel core
- Stopping rope for general lifting purposes
- Rope with loop
EUROLITE Quick Link Type A-90
Quick link
- Complies with DIN 56927:2009-03
Scope of delivery
1 x EUROLITE Steel Rope (SC) 900x4mm black without quick link
1 x EUROLITE Quick Link Type A-90
| Weight: | 0.09 kg |
| EUROLITE Steel Rope (SC) 900x4mm black without quick link |
| Maximum load WLL (5-fold): | 175 kg |
| Design of the core: | 6 x 19 |
| Nominal tensile strenght of rope: | 1770 N/mm² |
| Wire surface: | Zinc-plated |
| Color: | Black |
| Temperature range: | -40° C - +100° C |
| Dimensions: | Length: 90 cm Diameter: Ø 0.40 cm |
| Weight: | 0.08 kg |
| EUROLITE Quick Link Type A-90 |
| Maximum load WLL (10-fold): | 90 kg |
| Standard: | DIN 56927:2009-03, |
| Shape: | A - small opening |
| Material: | Steel, zinc-plated |
| Opening: | 0-5.5 mm |
| Dimensions: | Length: 3.10 cm Width: 4.10 cm Depth: 2.20 cm Diameter: Ø 0.40 cm |
| Weight: | 0.01 kg |