Amplify your voice with clarity and power! Unleash the power of communication with our premium range of Vonyx Megaphones. Whether you're leading a demonstration, coordinating an event or addressing a crowd, Vonyx megaphones are designed for crisp clear sound projection with unprecedented reliability.
Equipped with advanced technology, each Vonyx megaphone features sturdy construction, ergonomic design and user-friendly operation to suit any environment. From compact models ideal for small gatherings to powerful units that can reach large crowds, there is a Vonyx megaphone for every need.
- Portable cone-shaped horn with amplifier
- 200W total peak power
- Robust ABS housing with rubber bumper edge
- MP3 control panel with USB port/SD slot/Aux in
- BT wireless technology for audio streaming
- Record function
- AUX input
- Incl. Li-Ion battery with built in charger
- For indoor/outdoor use
- Variable volume control
- Includes microphone with control buttons
- Siren alert function
- Foldable ergonomic pistol grip
- Incl. carrier strap
| Brand | Vonyx |
|---|
| Product colour | Beige |
|---|
| Audible range | 2000m |
|---|
| Playback options | BT streaming, USB, SD, Line input, Microphone (input) |
|---|
| Batteries | 14.8V (10x D-cell) |
|---|
| Battery | 14.8V - 2.6Ah |
|---|
| Output power: Max | 200W |
|---|
| SPL max | 122dB |
|---|
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz Charging |
|---|
| Dimensions (L x W x H) | Ø340 x 510mm |
|---|
| Weight (kg) | 2.8 |
|---|
| Included accessories | Handheld microphone (wired), Power cable |
|---|